JYSK

JYSK to międzynarodowa sieć handlowa, która sprzedaje wszystko dla domu. Sieć została założona przez Larsa Larsena, znanego w Danii jako najlepszy sprzedawca z wyjątkową ofertą. 

Pierwszy sklep JYSK powstał w 1979 roku, w drugim co do wielkości mieście Danii: w Aarhus. Firma początkowo nazywała się JYSK Sengetøjslager ( do 2001 roku). Larsen miał wielkie ambicje, ale nawet nie przypuszczał, że jego sklepy tak szybko się rozwiną. Po tym jak powstało kilka lokalizacji w Danii, już w 1984 roku JYSK otworzył pierwszy sklep za granicą, w Niemczech. 

Obecnie sieć JYSK obejmuje powyżej 3000 sklepów w 50 krajach: Danii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Polsce, w Republice Czeskiej, na Węgrzech, w Holandii, na Słowacji, w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Islandii, Kanadzie, Grenlandii, na Wyspach Owczych, w Estonii, Łotwie, Litwie, na Ukrainie, w Kosowie, Bułgarii, Kazachstanie, Rumunii, Francji, w Wielkiej Brytanii, Słowenii, Północnej Macedonii, Chorwacji, we Włoszech, w Hiszpanii, Bośni i Hercegowinie, Serbii, Armenii, Czarnogórze, Grecji, Albanii, Wietnamie, Malcie, Portugalii, Gruzji, na Białorusi, w Tadżykistanie, Mołdawii, Belgi, Kuwejcie, Dubaju, Tajlandii, Irlandii, Cyprze i Azerbejdżanie.

Roczny obrót JYSK wyniósł w roku finansowym 2020/21: 4,5 miliarda €. Sieć stale się rozwija otwierając nowe sklepy stacjonarne, a zatrudnionych jest obecnie około 28 400 pracowników. 

Nazwa JYSK jest ważna dla firmy, ponieważ wiele mówi o tym, kim jesteśmy i jak działamy. Słowo to oznacza kogoś lub coś pochodzącego z półwyspu duńskiego o nazwie Jutlandia. Będąc z Jutlandii, jesteś JYSK, a ludzie z Jutlandii są uważani za pracowitych, twardo stąpających po ziemi oraz wiarygodnych. Z tego powodu duch JYSK jest rdzenną częścią sposobu prowadzenia naszej działalności. Zawsze staramy się zapewnić naszym klientom jak najlepszą obsługę oraz być godnym zaufania.

Jako międzynarodowa sieć jesteśmy dumni ze skandynawskiego pochodzenia. Stanowi ono podstawę prowadzenia naszego biznesu. Jesteśmy firmą kierującą się wartościami, takimi jak uczciwość i szacunek – zarówno wobec klientów, jak i współpracowników.

JYSK Polska

JYSK istnieje w Polsce od 2000 roku. Pierwszy sklep powstał w Gdańsku i tutaj też ma siedzibę administracja główna oraz centrum usług wspólnych dla pozostalych krajów sieci.

JYSK Polska to ponad 250 sklepów, w których zakupy robi rocznie prawie 12 milionów Polaków. Sieć dynamicznie się rozwija, każdego roku otwieranych jest kilkanaście nowych placówek.

Firma prowadzi również sprzedaż on-line. 

Również w Polsce znajduje się Centrum Dystrybucji w Radomsku, które obsługuje 670 sklepów JYSK w 8 krajach europejskich.

W Polsce JYSK zatrudnia ponad 2 400 osób.