Twój partner budzi się radosny jak skowronek o 6 rano pełen siły do działania, a Tobie zajmuje co najmniej 2 lub 3 godziny więcej, żeby w ogóle otworzyć jedno oko. Jednak wieczorem, nigdy nie kładziesz się spać przed północą, a Twoja lepsza połowa pochrapuje już od kilku godzin. Jesteście typową sową oraz skowronkiem. Potrzebujecie mniej więcej takiej samej ilości snu – jak większość dorosłych od 7 do 9 godzin. Jednak nasza potrzeba snu i przyzwyczajenia z nim związane zmieniają się wraz z wiekiem.
Ilość snu a wiek
Na pewno znasz powiedzenie „spać jak niemowlak”, które oznacza mocny, długi sen. Każdy kto tak twierdzi jest w błędzie. Sen najmłodszych podzielony jest na 4 – 9 krótkich drzemek, które przerywane są nagłymi chrząknięciami, krótkimi płaczami i lekkich szarpnięć. Noworodki śpią nawet 17 godzin na dobę. Ta liczba maleje z wiekiem i dopiero stabilizuje się u dorosłych. Największa zmiana prawdopodobnie zachodzi w momencie, w którym nie jest już potrzebna drzemka w czasie dnia, czyli w wieku 3-5 lat. Od tego czasu śpią około 11 godzin, dopóki nie zostaną nastolatkami. W przeciwieństwie do tego, co wydaje się większości z nas, nastolatki nie potrzebują mniej snu niż dorośli. Jednak zmienia się ich rytm dobowy i mogą kłaść się później wieczorem i dłużej spać rano.
Kiedy poznajemy nasza drugą połówkę, często dostosowujemy nasz rytm dnia do jej i zmieniają się nasze przyzwyczajenia odnośnie pory chodzenia spać i wstawania rano. A potem, kiedy pojawia się dziecko dochodzi do Ciebie, że oboje nie docenialiście snu. Tak jak już wspominaliśmy, śpiące obok dziecko nie jest gwarancją, że Ty też się wyśpisz. Może się skończyć tym, że nie będziesz miała swojej drzemki, bo spędzisz ten czas patrząc się na swojego cudownego, cichego bobasa.
Kiedy dzieci rosną, nie musisz już dostosowywać swojego rytmu snu do nich. Same wstają rano i nie potrzebują już bajek na dobranoc i kołysanek. Możesz więc wrócić do swoich starych przyzwyczajeń odnośnie snu.
Często powtarzanym mitem jest to, że im jesteśmy starsi tym potrzebujemy mniej snu. To ile potrzebujemy snu wcale nie zmienia się z wiekiem. Jednak niektóre starsze osoby mają problemy z szybkim zaśnięciem wieczorami, częściej wybudzają się w nocy i wcześniej się budzą o poranku. Z tego powodu nie mają wystarczającej ilości snu.
Jak zawsze, jest kilka rzeczy, które możesz wprowadzić do swoich codziennych, wieczornych rytuałów, aby spać lepiej. Są one uniwersalne, nie zależne od wieku.
Co zrobić, żeby się lepiej wysypiać?
- Unikaj dużych porcji jedzenia przez spaniem;
- Unikaj kawy i innych napoi, które zawierają kofeinę co najmniej 4 godziny przez spaniem;
- Unikaj intensywnych ćwiczeń fizycznych 3 godziny przed snem;
- Co najmniej godzinę przed snem zrezygnuj z używania urządzeń emitujących niebieskie światło;
- Kładź się spać i wstawaj zawsze o tej samej godzinie – nawet w czasie weekendów i dni wolnych;
- Stwórz sobie spokojne, relaksujące wieczorne rytuały.
Źródła:
https://www.sleepfoundation.org/articles/teens-and-sleep
http://sleepeducation.org/news/2013/08/07/sleep-and-growing-older
https://www.sleepfoundation.org/press-release/national-sleep-foundation-recommends-new-sleep-times
Śpij dobrze!