Najczęściej kojarzymy ziewanie jako objaw znudzenia. Nie da się przeoczyć tego, że kiedy my zaczynamy ziewać dookoła nas ludzie również zaczynają. Niewykluczone, że również podczas czytania tego tekstu zaczniesz ziewać! Zaraz dowiesz się dlaczego tak jest.
Czym jest ziewanie?
Jest to odruch przy którym dokonujemy głębokiego wdechu i wydechu. Często kojarzony jest ze zmęczeniem, brakiem pobudzenia, sennością lub znudzeniem. Często ziewamy również podczas wybudzania się i zasypiania
Co o ziewaniu mówi teoria?
Najpopularniejszym wytłumaczeniem ziewania, o którym słyszał chyba każdy, jest brak tlenu i potrzeba dotlenienia dla naszego mózgu. Głębszy oddech pomaga w dostarczeniu do organizmu tlenu, przyspiesza krążenie krwi i podnosi ciśnienie. Dzięki temu nasz organizm trochę się "rozrusza" i nie musimy iść na drzemkę albo do spania. Według tej teorii właśnie dlatego często ziewamy w dusznych pomieszczeniach, albo jak jesteśmy znudzeni i nasz organizm nie ma żadnych bodźców.
Jednak ta teoria została zakwestionowana już jakiś czas temu, ponieważ odkryto, że dziecko w brzuchu matki również ziewa, a otoczone jest wodami płodowymi nie tlenem. Więc nie może chodzić o to, że nasz organizm domaga się większej ilości tlenu.
Co dokładnie wiemy o ziewaniu? Poznaj 7 faktów.
1. Ziewanie trwa zazwyczaj około 6 sekund.
2. Jeśli mózg nie jest stymulowany to z czasem zaczynamy się nudzić i ziewać.
3. Wysoka temperatura otoczenia powoduje, że mózg chce się ochłodzić, a Ty ziewnąć. Nasycona tlenem z ziewania krew szybciej krąży po organizmie i pomaga mu się schłodzić.
4. W czasie zimy i niższych temperatur ziewamy mniej. Gdy temperatura otoczenia wzrasta mamy większą ochotę ziewnąć.
5. Ziewanie jest zaraźliwe. Nikomu nie trzeba o tym mówić, ale dlaczego tak jest? Chociaż w tej kwestii nie wiadomo nic na pewno, naukowcy podają kilka hipotez na ten temat. Najczęściej odnoszą się one do naszej wrodzonej chęci kopiowania innych osób. Jest to niezależne od nas i dzieje się na poziomach naszych mózgów, więc nie wiele możemy na to poradzić. Po prostu musimy spapugować to, co robią inni.
6. Zarażamy się ziewaniem, ponieważ odczuwamy empatię w stosunku do innych osób. Podświadomie rozumiemy emocje i odczucia innej osoby, dlatego ziewamy w tym samym momencie. Szansa, że zarazimy się ziewaniem wzrośnie, jeśli znajdujemy się wśród osób, które lubimy - rodziny, przyjaciół, znajomych.
7. Dzieci poniżej 6 roku życia zarażają się ziewaniem dużo rzadziej niż dorośli, ponieważ ich wewnętrzna empatia nie jest jeszcze do końca wytworzona.
Źródło: http://www.huffingtonpost.com/2013/06/10/facts-yawning-why-we-yawn-contagious_n_3398301.html http://www.healthline.com/health/why-do-we-yawn#causes2