Eliminacja szkodliwych substancji chemicznych

Powszechnie wiadomo, że substancje chemiczne wpływają negatywnie na nasze zdrowie i środowisko. JYSK wymaga od swoich dostawców przestrzegania restrykcyjnych zasad w zakresie stosowania chemii. 

JYSK nie pozwala na stosowanie substancji określonych jako SVHC ( substancje wzbudzające szczególnie duże obawy ) w swoich produktach. Są to substancje wpływające negatywnie na nasze zdrowie i środowisko. Lista tych substancji jest zdefiniowana i stale aktualizowana przez instytucje unijne. 
 

Certyfikat OEKO-TEX Standard 100

OEKO–TEX jest światowym liderem w przyznawaniu certyfikatów przyjaznych zdrowiu i środowisku. Certyfikat jest gwarancją zarówno dla JYSK jak i dla klientów, że produkty nie zawierają żadnych substancji szkodliwych dla zdrowia. 

Wszystkie tkaniny w JYSK, czyli produkty, w których co najmniej 80 procent masy produktu jest wykonane z tkaniny, spełniają wymagania OEKO-TEX, a większość tekstyliów w JYSK posiada standardową etykietę OEKO-TEX 100. Wszystkie tkaniny w innych produktach, np. meblach, muszą spełniać te same wymagania, co produkty z certyfikatem OEKO-TEX.

Etykieta OEKO-TEX znajduje się również na wielu innych produktach, na przykład głównie w naszych kołdrach i poduszkach. 

OEKO-TEX to dobrowolny system certyfikowania, którego standardy są szersze niż prawodawstwo UE. Gdy produkt jest oznaczony etykietą OEKO-TEX Standard 100, cały produkt jest testowany pod kątem problematycznych składników chemicznych - w tym elementów, które nie są wykonane z materiału tekstylnego, np. zamków błyskawicznych.

JYSK systematycznie kontroluje nasze produkty. Używamy zewnętrznych ośrodków testowych do kontroli i testowania produktów pod kątem szkodliwych związków chemicznych, a jednocześnie JYSK wymaga również od dostawców testowania i dokumentowania.


 

MADE IN GREEN by OEKO-TEX

MADE IN GREEN by OEKO-TEX jest rozszerzeniem etykiety OEKO-TEX Standard 100, która oprócz zabezpieczenia, że produkt nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych, zapewnia również przyjazną dla środowiska i społecznie odpowiedzialną produkcję towarów. 

MADE IN GREEN by OEKO-TEX stanowi dodatkową gwarancję, oprócz Kodeksu Postępowania Dostawcy JYSK, który określa również surowe wymagania dotyczące etycznej i odpowiedzialnej społecznie produkcji. 

Bawełna organiczna z certyfikatem GOTS 

W specjalnej kolekcji o nazwie Scandinavian Sense JYSK znajduje się wiele produktów tekstylnych do łazienki i sypialni wykonanych ze 100% bawełny organicznej z certyfikatem GOTS. 

GOTS oznacza Global Organic Textile Standard i jest wiodącym na świecie standardem w zakresie ekologicznej produkcji między innymi bawełny. Certyfikat GOTS ustanawia ścisłe zapotrzebowanie zarówno na produkt, jak i jego produkcję.