Eliminacja szkodliwych substancji chemicznych

 

W JYSK jesteśmy bardzo skoncentrowani na działaniach eliminujących szkodliwe chemikalia we wszystkich naszych produktach. Mamy bardzo wysokie standardy i stawiamy surowe wymagania dostawcom na każdym etapie łańcucha dostaw.

SUBSTANCES OF VERY HIGH CONCERN  (SVHC)

SVHC, czyli Substances of Very High Concern to substancje wpływające negatywnie na nasze zdrowie i środowisko.

JYSK generalnie nie dopuszcza tak zwanych SVHC w swoich produktach, z wyjątkiem baterii litowych i niektórych produktów elektrycznych, ponieważ nie ma jeszcze możliwości dla alternatyw.

Lista tych substancji jest ściśle określona i stale aktualizowana przez instytucje unijne.  Stosowanie substancji z listy jest zgodne z prawem, ale JYSK zdecydował, że nie będzie uwzględniał ich w swoich produktach.

JYSK jest powiadamiany o dodaniu nowych substancji do unijnego wykazu substancji wzbudzających szczególnie duże obawy. Następnie kontaktujemy się z naszymi dostawcami i prosimy ich o wycofanie substancji z naszych produktów w ciągu sześciu miesięcy.

W styczniu 2023 r. UE dodała melaminę do potencjalnej listy substancji SVHC. Niektóre z naszych mebli mają powierzchnie melaminowane. Rozpoczęliśmy prace nad znalezieniem alternatyw.

CERTYFIKAT OEKO-TEX® STANDARD 100

OEKO–TEX jest światowym liderem w przyznawaniu certyfikatów przyjaznych zdrowiu i środowisku. Certyfikat jest gwarancją zarówno dla JYSK, jak i dla klientów, że produkty nie zawierają żadnych substancji szkodliwych dla zdrowia. 

Zdecydowana większość tekstyliów w JYSK, czyli produkty, w których co najmniej 80% podstawowego składu to tkanina, posiada standardową etykietę OEKO-TEX 100.

Etykieta OEKO-TEX znajduje się również na naszych kołdrach i poduszkach.

Oznaczenie produktu etykietą OEKO-TEX Standard 100 oznacza, że został on przetestowany pod kątem problematycznych składników chemicznych, w tym również testo, poddano elementy, które nie są wykonane z materiału tekstylnego, np. zamki błyskawiczne.

W JYSK używamy zewnętrznych ośrodków testowych do kontroli i testowania asortymentu pod kątem szkodliwych związków chemicznych. Dodatkowo wymagamy testowania i dokumentacji tych testów od naszych dostawców. 

 CERTYFIKAT OEKO-TEX® MADE IN GREEN

Certyfikat MADE IN GREEN OEKO-TEX® jest rozszerzeniem dla OEKO-TEX® Standard 100. Gwarantuje, że produkt nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych, jak i potwierdza przyjazną dla środowiska i społecznie odpowiedzialną metodę produkcji towarów. 

MADE IN GREEN by OEKO-TEX® stanowi dodatkowe potwierdzenie dla produktów wyprodukowanych w sposób bardziej zrównoważony i odpowiedzialny społecznie.

TESTOWANIE I KONTROLA JAKOŚCI 

JYSK ma wysokie standardy jakości, dlatego systematycznie kontrolujemy nasze produkty. Korzystamy z usług zewnętrznych firm, które kontroluja i testują nasze produkty pod kątem szkodliwej chemii, równolegle wymagamy od swoich dostawców odrębnego testowania i dokumentów poświadczających zgodność z polityką zrównoważoneg rozwoju JYSK.


 

*Wyłączone są baterie litowe i niektóre produkty elektryczne.