Eliminacja szkodliwych substancji chemicznych

Powszechnie wiadomo, że szkodliwe substancje chemiczne mogą mieć znaczący wpływa na nasze zdrowie i środowisko. W JYSK wymagamy od naszych dostawców przestrzegania restrykcyjnych zasad w zakresie stosowania chemii na każdym etapie łańcucha dostaw.

JYSK nie akceptuje stosowania substancji określonych jako SVHC (Substances of Very High Concern) w swoich produktach. Są to substancje wpływające negatywnie na nasze zdrowie i środowisko. Lista tych substancji jest ściśle określona i stale aktualizowana przez instytucje unijne.  

Certyfikat OEKO-TEX Standard 100

OEKO–TEX jest światowym liderem w przyznawaniu certyfikatów przyjaznych zdrowiu i środowisku. Certyfikat jest gwarancją zarówno dla JYSK jak i dla klientów, że produkty nie zawierają żadnych substancji szkodliwych dla zdrowia. 

Wszystkie tekstylia w JYSK, czyli produkty, w których co najmniej 80% podstawowego składu to tkanina, spełniają wymagania OEKO-TEX. Co więcej, większość tekstyliów w JYSK posiada standardową etykietę OEKO-TEX 100.

Etykieta OEKO-TEX znajduje głównie w naszych kołdrach i poduszkach.

OEKO-TEX to dobrowolny system certyfikowania, którego standardy są szersze niż prawodawstwo UE. Gdy produkt jest oznaczony etykietą OEKO-TEX Standard 100, oznacza to, że cały produkt został przetestowany pod kątem problematycznych składników chemicznych, w tym również elementy, które nie są wykonane z materiału tekstylnego, np. zamki błyskawiczne.

JYSK regularnie kontroluje swoje produkty. Używamy zewnętrznych ośrodków testowych do kontroli i testowania asortymentu pod kątem szkodliwych związków chemicznych. Dodatkowo wymagamy testowania i dokumentacji tych testów od naszych dostawców. 

TESTOWANIE I KONTROLA JAKOŚCI 

JYSK ma wysokie standardy jakości, dlatego systematycznie kontrolujemy nasze produkty. Korzystamy z usług zewnętrznych firm, które kontroluja i testują nasze produkty pod kątem szkodliwej chemii, równolegle wymagamy od swoich dostawców odrębnego testowania i dokumentów poświadczających zgodność z polityką zrównoważoneg rozwoju JYSK.


 

MADE IN GREEN by OEKO-TEX

MADE IN GREEN by OEKO-TEX jest rozszerzeniem etykiety OEKO-TEX Standard 100. Gwarantuje, że produkt nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych, jak i potwierdza przyjazną dla środowiska i społecznie odpowiedzialną metodę produkcji towarów. 

MADE IN GREEN by OEKO-TEX stanowi dodatkowe potwierdzenie dla produktów wyprodukowanych w sposób bardziej zrównoważony.

Oprócz tego w JYSK obowiązuje również Kodeks Postępowania Dostawcy JYSK, który określa surowe wymagania dotyczące etycznej i odpowiedzialnej społecznie produkcji.

Substances of Very High Concern 

JYSK nie dopuszcza do stosowania w swoich produktach substancji określonych jako SVHC (Substances of Very High Concern). Są to substancje wpływające negatywnie na nasze zdrowie i środowisko.

Lista tych substancji jest ściśle określona i stale aktualizowana przez instytucje unijne.  Stosowanie substancji z listy jest zgodne z prawem, ale JYSK zdecydował, że nie będzie uwzględniał ich w swoich produktach.

Kiedy dodawana jest nowa substancja do unijnego wykazu substancji wzbudzających szczególnie duże obawy, odpowiednie działy w JYSK monitorują i znają ten fakt. Wtedy też kontaktujemy się z naszymi dostawcami i prosimy ich o wycofanie substancji z naszych produktów w ciągu kolejnych sześciu miesięcy.