W ubiegłym roku nasze środowisko pracy bardzo się zmieniło, a wirtualne spotkania stały się nową rzeczywistością. Jest mnóstwo osób, które teraz pracują zdalnie częściej niż kiedykolwiek wcześniej, a nasze kuchnie i salony stały się nowymi biurami.
Z tego wpisu dowiesz się, jak łatwo oddzielić przestrzeń do pracy od przestrzeni życiowej, dzięki czemu możesz być profesjonalny w godzinach pracy i łatwo się zrelaksujesz po godzinach pracy.
1. Wyraźne rozróżnienie między przestrzenią do pracy a przestrzenią życiową
Posiadanie oddzielnego biura domowego jest luksusem, którego nie wszyscy mamy, dlatego ważne jest, aby jasno ustalić granice między pracą a czasem wolnym. Czyli schowanie komputera na koniec dnia roboczego. Nie należy go trzymać na stole w jadalni, ale odłożyć w miejsce, które nie będzie w zasięgu wzroku. To pomoże się zrelaksować i naładować. Ponadto, schowanie komputera sprawi, że nie będzie pokusy, żeby go otworzyć i pracować wieczorami czy w nocy, kiedy trzeba odpocząć.
Sposobem na to może być pudełko lub kosz, do którego każdego popołudnia włożysz wszystkie swoje rzeczy służbowe. To zajmie Ci tylko kilka minut, ale twój umysł i samopoczucie na dłuższą metę Ci za to podziękuje.
2. Porządkowanie obszaru roboczego raz dziennie
Czy brzmi to zbyt czasochłonnie? Nie musi tak być. Posiadanie czystego i dobrze zorganizowanego miejsca pracy zwiększy produktywność, dzięki czemu wzrośnie też Twoja wydajność. Rozpocznij lub zakończ dzień pracy z 10 minutami porządków. Zanieś do kuchni używane kubki do kawy, poukładaj papiery, wytrzyj stół i posprzątaj widoczny bałagan.
Pomoże to wyeliminować prokrastynację w ciągu dnia i pomoże Ci skupić się na swoich zadaniach. Pudełka i kosze są idealne do organizowania przestrzeni roboczej.
3. Zachowaj profesjonalny wygląd podczas pracy w domu
Staliśmy się ekspertami w spotkaniach online, ale to wymogło również zmiany w naszym domowym otoczeniu. W czasie wirtualnych spotkań zapraszasz współpracowników do środka swojego domu, więc warto podwójnie się upewnić czy Ty i Twój dom wyglądacie reprezentacyjnie.
Przed wirtualnym spotkaniem warto włączyć kamerę i sprawdzić co mieści się w kadrze. Upewnij się, że jest tło jest odpowiednie do pracy i nic nie rozprasza - nie ma suszącego się prania i otwartych szaf. Jeśli się nie wyrobisz i zabraknie czasu na sprzątanie, użyj wirtualnego tła, które będzie się skupiać na Tobie i w ten sposób ukryjesz potencjalny bałagan.
Te trzy kroki wpływają na pracę w domu, pomagają się skupić się w ciągu dnia pracy i zrelaksować w czasie wolnym. To nic trudnego, a naprawdę działają.
Jeśli masz miejsce na biurko i krzesło biurowe w domu, przeczytaj nasz przewodnik: jak stworzyć domowe biuro w trzech różnych stylach.
Masz jakieś wskazówki, jak lepiej zorganizować miejsce do pracy w domy? Daj nam znać, zostawiając komentarz.