Znasz to uczucie kiedy po długim, relaksującym prysznicu wychodzisz i sięgasz po ręcznik, który okazuje się być nieprzyjemny w dotyku lub brzydko pachnie? Może to być efektem wilgoci, która się w nim zbiera. Wraz z wilgocią w materiale mogą rozwijać się bakterie i pasożyty, które potem wcieramy w ciało. Jest bardzo ważne by dbać o higienę ręczników nie tylko z powodu brzydkiego zapachu.
Jak często prać ręczniki?
Nie musisz ich prać po każdym użyciu. Ręcznik nadaje się do prania po 3 użyciach. Unikniesz wtedy brzydkiego zapachu ręcznika i nie będzie rozwijał w sobie bakterii. Podczas prania używaj zalecaną ilość proszku. Ręcznik wchłonie środki piorące, które mogą mieć wpływ na jego trwałość. Najlepszym sposobem by pozbyć się bakterii jest pranie ręczników w gorącej wodzie i temperaturze minimum 60 stopni.
Jeśli chcesz by twoje ręczniki zachowały miękkość wystarczy je lekko strzepnąć przed suszeniem. To pomoże im zachować na dłużej miękkość. Ważne jest to by wyciągnąć ręczniki zaraz po praniu. Nawet po krótkim czasie w pralce mogą brzydko pachnieć i zacznie rosnąć na nich pleśń. Zaraz po zakończeniu cyklu prania, rozwieś je swobodnie na suszarkę. Pamiętaj by po zakupie nowych ręczników też od razu je wyprać. Zobacz nasze porady związane z praniem nowych ręczników.
Jeśli masz automatyczną suszarkę możesz użyć specjalnych piłeczek. Skracają czas suszenia w suszarce bębnowej poprawiając cyrkulację ciepłego powietrza. Dzięki temu możesz również zaoszczędzić na prądzie, który zużywa suszarka.
Pamiętaj o miejscu do suszenia
Jeśli nie masz miejsca w łazience na suszenie czasami próbujemy nałożyć jedno na drugie albo mocno ścieśnić nasze pranie. Niestety to zły pomysł! Jeśli ręczniki nie będą równo schnąć wilgoć na nich może przyciągnąć bakterie. Łazienka to oczywiste miejsce do tego by przechowywać w niej ręczniki. Z naszego bloga dowiedz się czego nie powinno sie przechowywać w łazience.