Drewniane meble ogrodowe wymagają pielęgnacji, która ochroni je przed działaniem deszczu lub słońca. Odpowiednio konserwowane pozostanie piękne przez wiele lat. Pomimo że nasze meble z drewna twardego są olejowane w fabryce, zalecamy ich ponowne olejowanie przed rozpoczęciem użytkowania. Zalecamy czyszczenie i oliwienie 2-3 razy w ciągu sezonu i ponownie zimą. Jeśli meble są narażone na działanie promieni słonecznych przez dłuższy czas należy je częściej konserwować. Przy regularnych zabiegach konserwacyjnych – olejowaniu – i sezonowym czyszczeniu produktami takimi jak JUTLANDIA® Care Wood Refresher będziesz mógł cieszyć się swoimi meblami przez lata.
Meble drewniane, nawet jeśli są regularnie poddawane zabiegom konserwacyjnym, mogą zostać zaatakowane przez pleśń lub grzyby. Objawem jest ciemnienie lub wręcz czernienie fragmentów mebli. Na ten problem w wielu przypadkach można zaradzić w następujący sposób:
1. Starannie oczyść mebel środkiem czyszczącym (np. JUTLANDIA Care Wood Refresher), zgodnie z instrukcją użycia na opakowaniu. Jeśli pierwszy zabieg nie pomoże, należy go powtórzyć.
2. Jeśli po oczyszczeniu środkiem czyszczącym drewno wciąż jest ciemne, masz jeszcze jedną możliwość. Przygotuj silny roztwór chloru, przemyj nim zaatakowane miejsca i dokładnie spłucz wodą.
3. Jeśli zabieg chlorowania również nie przyniesie spodziewanego efektu, pozostaje jedynie użycie papieru ściernego i wytrwałość. Miejsca zaatakowane należy oszlifować aż do żywego drewna. Często skuteczne bywa również czyszczenie przy użyciu myjki ciśnieniowej. Bez względu na to, który ze sposobów zastosujesz, na koniec należy zawsze przeprowadzić olejowanie przy wykorzystaniu środka właściwego dla danego gatunku drewna.
Jeśli meble narażone są na silne działanie promieni słonecznych, zabieg należy powtarzać częściej. W celu uzyskania optymalnej trwałości drewna olej należy nanosić kilkakrotnie z około 30-minutowymi przerwami, nie czekając na wyschnięcie poprzedniej porcji, dopóki drewno nie nasyci się jednorodnie. Po około 30 minutach od ostatniego nacierania nadmiar oleju należy zetrzeć.
Co zagraża drewnianym meblom ogrodowym?
Nalot mączny to nieszkodliwy gatunek grzyba, pojawiający się w postaci suchego białego nalotu na niektórych, na ogół najgrubszych fragmentach mebla. Jego pojawienie się ma często związek z transportem mebli do Europy. Gwałtowne zmiany temperatury i wysoka wilgotność powietrza to warunki wprost idealne do rozwoju nalotu mącznego, dlatego trudno go uniknąć. Nalot mączny można łatwo usunąć przy pomocy ściereczki lub szczotki. Olejowanie nie jest konieczne, lecz z pewnością nie zaszkodzi.
Drewno to produkt naturalny, który stale pracuje, również po przetworzeniu. Dlatego meble reagują na zmienne warunki atmosferyczne. Mogą w nim zatem powstać pęknięcia i skrzywienia, pojawiające się w związku z występowaniem napięć w drewnie, dlatego ważne jest regularne dokręcanie śrub.
Po zakończeniu sezonu należy wybrać odpowiednie miejsce do przechowywania mebli ogrodowych zimą. Drewnianych mebli ogrodowych nie wolno przechowywać w miejscu suchym i ciepłym, ponieważ mogą za bardzo przeschnąć. Idealnym miejscem będzie garaż lub zadaszenie, zapewniające ochronę przed deszczem, lecz jednocześnie przepływ powietrza. Mebli drewnianych nie należy nigdy przykrywać folią plastikową lub podobnym materiałem, gdyż może to spowodować rozwój pleśni lub grzybów.