Zapewne znasz to uczucie, kiedy po długim, ciężkim dniu Twoje całe ciało domaga się odpoczynku. Bolą Cię plecy, stopy odmawiają posłuszeństwa. Wszystkie Twoje mięśnie prawie błagają o sen i chwilę wytchnienia. Kładziesz się spać, a następnego ranka, prawie jak magia, wstajesz wypoczęty jak skowronek i znowu możesz podbijać świat. Co się stało w czasie nocy? Jakie procesy fizjologiczne zaszły w czasie snu? Mamy na to kilka odpowiedzi w poniższym poście.
Prawidłowe ciśnienie i tętno w czasie snu
Kiedy nadchodzi czas do spania wszystkie Twoje fizjologiczne procesy życiowe zwalniają. Bierzesz mniej oddechów na minutę i minimalne tętno się obniża. Normalnie, dla dorosłego człowieka, wynosi około 60-100 uderzeń na minutę, a w czasie snu obniża się do 40-50 uderzeń na minutę. Spada też ciśnienie krwi. W czasie snu przechodzisz przez różne fazy, które w bardzo różny sposób wpływają na oddychanie, ciśnienie krwi i tętno.
Hormony w czasie snu
Kiedy śpisz, mniej adrenaliny przepływa przez żyły, a wzrasta ilość hormonu wzrostu. Dorośli oczywiście nie stają się wyżsi, ale hormon wzrostu wspomaga wzrost i odbudowę tkanek. Eksperci szacują, że do 75% hormonów wzrostu jest uwalnianych w czasie snu, dzięki czemu organizm, w tym również mięśnie, łatwiej się regeneruje.
W nocy, kiedy śpisz, w ciele wzrasta również ilość hormonów, które są odpowiedzialne za kontrolę apetytu. Trzeba więc przyznać, że sen to bardzo przyjemna dieta. Podnosi się też ilość hormonu zwanego hormonem antydiuretycznym (ADH), który powoduje zmniejszanie produkcji wody przez nerki, dlatego właśnie nie musisz często wstawać w nocy do łazienki.
Mięśnie w czasie snu
Podczas snu zwiększa się dopływ krwi do mięśni. W rzeczywistości 40% zwykłego przepływu krwi do mózgu jest przekierowywane do mięśni, więc zamiast przywracania energii i wspomaga wszelkie niezbędne procesy leczenia.
Podczas snu w fazie REM niemożliwe jest poruszanie prawie żadnymi mięśniami. Tylko mięśnie kontrolujące oczy i oddychanie są ruchliwe. W ten sposób unikasz odgrywania głównych ról w swoich snach (co jest bardzo pomocne, gdy śnisz, że jesteś główną postacią w szalonym filmie akcji). Ten paraliż może trwać do 20 minut.
Twoje mięśnie mogą również wykonać "zerwanie przysenne". Jest to mimowolne wzdrygnięcie, które często występuje, gdy spadasz ze schodów. Nagle podskakujesz i budzisz się na chwilę. Nie ma na to żadnego dobrego wytłumaczenia.
Podsumowując: Twoje ciało może odpoczywać, ale wciąż wykonuje wiele ważnych zadań kiedy śpisz. Jeśli masz problemy z zasypianiem lub dłuższym snem, ważne jest, aby skonsultować się ze specjalistą, który pomoże Ci znaleźć rozwiązanie. Lekarz może postawić diagnozę i wyleczyć wszelkie schorzenia.
Źródło:
http://healthysleep.med.harvard.edu/healthy/science/what
https://www.sleepfoundation.org/sleep-news/25-random-facts-about-sleep