Dziecięce stopy wystające spod białej kołdry i młoda kobieta trzymająca kołdrę.

Jaką kołdrę wybrać - poradnik?

Wybór właściwej kołdry pozwala zapewnić dobre i komfortowe warunki do snu. Jest wiele rodzajów kołder, różnią się wypełnieniem, izolacją, oraz oczywiście wymiarami. O tym jakie poszycie wybrać i co to są kołdry hipoalergiczne dowiesz się z poniższego artykułu.  

 

Rozmiar

Wybierz kołdrę o odpowiedniej długości upewniając się, że kołdra jest co najmniej 20-30 cm dłuższa niż Twój wzrost. W JYSK znajdzie kołdry podwójne i pojedyncze

Izolacja

W JYSK rozróżniamy 3 różne stopnie ciepła kołdry: chłodna, ciepła i bardzo ciepła. Przy wyborze kołdry o odpowiednim poziomie ciepła miej na uwadze temperaturę swojego ciała podczas snu i preferowaną temperaturę w sypialni.  
       
Poziomy ciepła kołdry

Wypełnienie

Kołdry dostępne są w różnych rozmiarach. Najważniejszy jest jednak wybór kołdry z odpowiednim wsadem, który spełni nasze oczekiwania. Dostępne są dwa rodzaje kołder:

  • Kołdry z naturalnym wsadem
  • Kołdry z wsadem syntetycznym

Wsad naturalny

Wsad naturalny składa się głównie z puchu i pierza. Poszycie może również zawierać inne naturalne materiały takie jak jedwab, bawełna lub wełna. Wsad naturalny oferuje najlepszą możliwą izolację. Kołdry z większą ilością puchu są cieplejsze i lżejsze. 

Syntetyczne wypełnienie

Syntetyczne wypełnienie kołder może być zrobione z różnych materiałów, takich jak poliester, z których każdy charakteryzuje się różnymi cechami i właściwościami. Izolacyjne właściwości włókien zależą od ich zdolności zatrzymywania powietrza, które jest następnie ogrzewane przez ciało.

Poszycie

Podczas wyboru kołdry warto również rozważyć wybór rodzaju poszycia. Poszycia w kołdrach JYSK wykonane są z bawełny, poliestru lub z połączenia obu materiałów. 

Kołdry hipoalergiczne

Wiele z nas uważa, że jest uczulonych na puch. Często jednak to roztocza w kurzu domowym, wilgoć i bakterie przyczyniają się do chorób takich jak astma, alergie czy infekcje górnych dróg oddechowych.

Alergie a roztocza kurzu domowego

Uniknięcie obecności roztoczy w domu jest bardzo trudne. Można jednak ograniczyć ich liczbę i zdolność do rozmnażania się, na przykład piorąc kołdrę, poduszkę i top-materac pięć-sześć razy w roku. Pogorszy to warunki życia roztoczy, lecz należy pamiętać, że nawet najwyższej jakości kołdra czy poduszka nie będzie w stanie wytrzymać tak intensywnej eksploatacji przez dłuższy czas.

Roztocza znajdują optymalne warunki do życia w środowisku łóżka, gdzie mogą absorbować wilgoć i żywić się martwymi komórkami naskórka. Mikroskopijnej wielkości odchody roztoczy zawierają enzym wywołujący reakcje alergiczne. Roztocza w kurzu domowym, wilgoć i bakterie to jedna z przyczyn chorób takich jak astma, alergie czy infekcje górnych dróg oddechowych. W JYSK możesz kupić kołdry i poduszki różnych antyalergicznych marek:
 

Kołdry i poduszki oznaczone logo NOMITE posiadają wyjątkowo gęsto tkane poszycie, które zabezpiecza przed dostawaniem się roztoczy do wnętrza kołdry lub poduszki.

OEKO-TEXⓇ STANDARD 100

Produkty noszące logo "tekstyliów godnych zaufania" spełniają wymagania Międzynarodowego Stowarzyszenia OEKO-TEX® i są wolne od substacji szkodliwych.

Produkty oznaczone tym logo zostały przebadane przez Asthma Allergy Nordic w celu zapewnienia, że produkt nie zawiera substancji mogących powodować alergie.


Kołdry letnie i zimowe 

Dobry sen ma duży wpływ na Twoją koncentrację i na ogólne samopoczucie. Żeby lepiej się wysypiać powinieneś mieć dwie kołdry - chłodną na lato i ciepłą na zimę. Wielu z nas śpi pod tą samą kołdrą cały rok. Jeśli jednak latem kiedy, temperatura jest wysoka, wybierzesz chłodną kołdrę letnią, a w zimowe noce przykryjesz się ciepłą, zimową kołdrą - na pewno poprawisz komfort swojego snu. eśli będziesz używać kołdrę odpowiednią do pory roku, zauważysz, że Twoja kołdra letnia dłużej będzie zachowywała swoje właściwości. W letnie noce, kołdra letnia daje Ci odpocząć. Lepiej odprowadza wilgoć, więc nie spocisz się tak, jak pod kołdrą zimową.

Odkryj jeszcze więcej

Jaką kołdrę wybrać? Kompletny przewodnik

Jaką kołdrę wybrać? Kompletny przewodnik

Kiedy wymienić kołdrę i która poduszka jest najlepsza?

Kiedy wymienić kołdrę i która poduszka jest najlepsza?

Jakość snu a kołdry obciążeniowe

Jakość snu a kołdry obciążeniowe